Rzeczy, które warto wiedzieć o Japonii zanim się tam udamy.

Piękna, tajemnicza i bardzo odległa- pociąg podróżnych do Japonii wydaje się być nieskończony. Jest wiele rzeczy, których należy się dowiedzieć zanim postawimy swoją stopę w tym enigmatycznym kraju.
W Japonii zwyczajem jest zdjęcie butów przed wejściem do pokoju, w którym jest dywan, w konkretnych miejscach restauracji i ponad wszystko w czyimś domu. Z tego też powodu, warto jest zawsze mieć na sobie parę ładnych skarpetek albo przynajmniej czyste i pozbawione dziur.
Pałeczki nie służą do podawania jedzenia. Dlaczego? Ponieważ symbolizuje to śmierć i to dosłownie. Podczas pogrzebów w Japonii, po tym jak ciało zmarłego zostanie skremowane, jego krewni otrzymują parę gigantycznych pałeczek, za pomocą których podnoszą wybraną kość zmarłego i podają ją między sobą zanim umieści się prochy w urnie. Podawanie jedzenia przy stole za pomocą pałeczek byłoby więc olbrzymim nietaktem.
Jeśli nie planujemy, na potrzeby naszej podróży do Japonii, nauczyć się przynajmniej podstaw tego języka, warto przyswoić sobie chociaż używane tam gesty. Kiedy ktoś wskazuje na swój nos, odnosi się do siebie, ale wskazywanie na inne przedmioty i ludzi jest niegrzeczne. Dlatego, nawet wybierając coś z karty dań lepiej jest używać całej dłoni. Kiedy mamy już czegoś dość (jedzenia, usługi), powinniśmy zamachać dłonią przed naszym nosem, tak jakbyśmy odganiali jakiś nieprzyjemny zapach. Mężczyzna, który przechodzi przez tłum z dłonią przyciśniętą do piersi, bezsłownie sygnalizuje żeby zejść mu z drogi.