Ślęża- Góra słowiańskiego kultu

Na Przedgórzu Sudeckim znajduje się Masyw Ślęży. Jest to kolejne miejsce, dokąd można się wybrań na wycieczkę. Najwyższa góra masywu- Ślęża znajduje się 768 m. n. p. m. i jest tworem wulkanicznym. Najczęściej uczęszczane szlaki na szczyt Ślęży wiodą z Przełęczy Tąpadła i z Sobótki.

Jedną z atrakcji Ślęży są porozrzucane tu i ówdzie pomniki kultu Ślężan. Te słowiańskie plemię uważało Ślężę za górę świętą i oddawało jej kult. Najbardziej znanymi reliktami Ślężan są niedźwiadek znajdujący się na szczycie, grzyb i panna z rybą. Wszystkie trzy elementy są pomnikami, niestety uszkodzonymi ze względu na mijający czas.

Na szczycie znajduje się także Kościół pw. Świętego Mikołaja. jest to średniowieczna świątynia, do której dodatkowo wchodzi się po schodach. Obecnie świątynia jest w renowacji i odzyskuje dawny blask. Co niedzielę jest tam jednak odprawiana msza święta.

Ze Ślęży roztaczają się niesamowite widoki. Z samego szczytu można zobaczyć cały teren rozciągający się od Świdnicy po Wrocław. Świetnie wkomponowuje się w to Zalew Mietkowski. Innym miejscem podziwiania widoków jest wieża widokowa, która znajduje się za kościołem. Widać stamtąd wszystko dookoła Ślęży.

W przypadku zimna i wiatru można schować się w znajdującym się na szczycie schronisku górskim.