spływ pontonowy w Bardzie

W drodze w Wrocławia do Kłodzka znajduje się niewielkie miasto Bardzo. W tym mieście znajduje się piękne sanktuarium, ale wielu turystów Bardo przyciąga spływami pontonowymi.

Z inicjatywy lokalnej na rzece Nysa Kłodzka powstały spływy pontonowe. Chętni na nie przyjeżdżają do Barda z całego Dolnego Śląska. Można tam dotrzeć samochodem, pociągiem, lub grupy zorganizowane autobusami. Po wykupieniu biletów organizatorzy zabierają turystów do jednej z wsi pod Kłodzkiem, gdzie czekają już pontony.

Do każdego pontonu wchodzi po 7 osób. Przy wsiadaniu pomagają pracownicy obsługi. Następuje krótkie szkolenie i odpływ.

Przy pływaniu pontonami trzeba mieć dość dobrą kondycję. Trasa liczy około 15 kilometrów i płynie się nią około 3 godziny. W niektórych miejscach dobrze jest wyjść z pontonu do rzeki by go przepchać, bo robią się mielizny na których ponton się zatrzymuje.

Te trzy godziny wiosłowania pagajami może i są trochę męczące, ale warto potraktować to jako zabawę. Zresztą po to się tu przyjeżdża. Jest też jedno miejsce, przy elektrowni wodnej w Kłodzku, gdzie trzeba ponton przenieść lądem, ponieważ nie ma możliwości przepłynięcia.

Moim zdaniem Bardo bardzo dużo zyskało turystycznie dzięki tej lokalnej inicjatywie.