Stare miasto

Kto pojedzie chociaż jeden raz na kilka godzin do Torunia ten powinien odwiedzić Stare Miasto. W każdym mieście znajduje się właśnie takie miejsce, które daje możliwość przeniesienia się na chwilę do dawnych czasów. Toruń to stare miasto z bardzo bogatą historią, która fascynuje wielu ludzi. Kto lubi tego typu klimaty powinien jak najszybciej odwiedzić to stare miasto. Nie wiele jest takich miejsc w Polsce dlatego turyści jadą zobaczyć wszystkie zabytki, które się tam znajdują. Jeśli będziemy jechać latem nad morze to warto wybrać się trasą przez Toruń. Nie nadrobimy za wiele drogi, a na pewno będziemy zadowoleni z tego co zobaczymy na miejscu. Historyczne miasta mają duszę, którą widać na pierwszy rzut oka. Mają też specyficzny klimat, który szybko wyczujemy jeśli tylko udamy się do tego miasta.
Położenie miasta

Miasto Wadowice jest nieduże miasteczko położone w zachodniej części województwa małopolskiego na terenie zwanym Podgórzem Śląskim nad rzeką Skawą .Ludność Wadowic to około 20 tysięcy mieszkańców .Pierwsze pisemne informacje o tym mieście pochodzą z 1327 roku , a prawa miejskie otrzymało w1430 roku . Po wielkim pożarze który w 1430 roku doszczętnie zniszczył to miasto książę oświęcimski Kazimierz nadał miastu prawa chełmińskie . Decyzją tą chciał prawdopodobnie pobudzić inicjatywę mieszkańców do odbudowy Wadowic .Przywilej jaki uzyskali mieszkańcy zapewniał im wiele korzyści takich jak swobodny wyrąb drewna w lasach książęcych , zwolnienie z wszelkich danin na rzecz księcia przez okres sześciu lat . jak również wiele udogodnień w handlu . Decyzję te przyczyniły się do odbudowy i rozwoju miasta . W dzisiejszych czasach Wadowice to urocze miasteczko z pięknymi zabytkami . Rozgłos miastu przyniósł fakt że urodził się tu papież Jan Paweł II który będąc na pielgrzymkach w Polsce zawsze odwiedzał rodzinne miasto .

W rodzinnym domu Ojca Świętego Jana Pawła II powstało muzeum które dokumentuje kapłańską działalność i związki papieża z Wadowicami . Rocznie muzeum to odwiedza około 80 tysięcy zwiedzających .

Dodaj komentarz