Wady podróżowania z przewodnikiem.

W biedniejszych krajach, takich jak Egipt, wielu przewodników może liczyć na dodatkowy zarobek dzięki zleceniom z innych firm jak, np. sklepy i restauracje. Czasami może więc zdarzyć się tak, że pod koniec wycieczki będziemy niejako zmuszani do kupowania produktów czy korzystania z usług, których tak naprawdę nie chcemy.
Przeszkadzać może również brak elastyczności. Zorganizowane wycieczki mają ograniczony, który przysługuje nam na pobyt w danym miejscu. Z tego powodu możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy to zanim skończymy zwiedzanie jesteśmy zmuszeni opuścić daną lokalizację. Wycieczki często poruszają się po z góry ustalonej trasie albo obejmują tylko główne atrakcje, które oferuje dane miejsce. Jednym z rozwiązań takiego problemu jest wycieczka z przewodnikiem w celu zdobycia podstawowych informacji na temat danej lokalizacji i późniejszy powrót tam na własną rękę.
Wadą zatrudniania przewodnika może być również koszt jaki należy ponieść jeżeli chcemy skorzystać z takiej usługi. Przewodnik może być kosztowną inwestycją, zwłaszcza jeżeli mamy zamiar poruszać się małą grupą. Przeważnie cena jest przeliczana przez ilość dni, w których korzystamy z usług przewodnika, a nie ilość osób. Jeżeli podróżujemy w pojedynkę dużo lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w dobry przewodnik i przyswojenie jak największej ilości informacji zanim wyruszymy w podróż.