Wielka Sowa

Jedną z ciekawszych gór do zdobycia w Sudetach jest Wielka Sowa. Jest to najwyższy szczyt Gór Sowich, z daleka wyglądający na wypłaszczony garb obok drugiego garbu Małej Sowy.

Wielka Sowa jest położona w północno-wschodniej części Sudetów. Nażywszy szczyt, Wielka Sowa liczy 1015 m. n. p. m. Najpopularniejsze szlaki prowadzą z Bielawy, Rozciszowa, Przełęczy Walimskiej i Przełęczy Sokolej położonej w Rzeczce.

Ze szczytu roztaczają się niesamowite widoki na Przedgórze Sudeckie z Dzierżoniowem, Świdnicą, a w dali nawet Wrocławiem w tle. Te widoki można podziwiać zarówno z ponad 100- letniej wieży widokowej zlokalizowanej na szczycie, oraz stoku narciarskiego biegnącego ze szczytu w pobliże Przełęczy Walimskiej.

W drodze na Wielką Sowę można znaleźć schroniska górskie Sowa i Orzeł. Oba posiadają wysokie standardy i można zarówno napić się w nich dobrej kawy, zjeść obiad, jak i przenocować. Oba schroniska są na szlaku z Przełęczy Sokolej, są oddalone od siebie o około 10 minut.

Wielka Sowa jest dobrą opcją na popołudniowy wypoczynek. Polana na szczycie jest zaopatrzona w ławeczki i wiaty. Ponadto można w przygotowanych do tego miejscach rozpalić ognisko. Drewno można zakupić pod wieżą widokową.