Zalety podróżowania z przewodnikiem.

Profesjonalni przewodnicy są zatrudniani przez jednostki, biura turystyczne i statki wycieczkowe do oprowadzania podróżnych po miastach, historycznych miejscach i atrakcjach turystycznych.
Doświadczony przewodnik jest dobrze wyszkolony i albo jest członkiem koła przewodników albo posiada rządowy certyfikat. Przewodnicy są często wybierani spośród lokalnej społeczności więc posiadają dużą wiedzę na temat historii, kultur i tradycji danego miejsca. Są w stanie szybko aktualizować swoje informacje w przypadku jakichkolwiek zmian i odpowiedzieć na nasze pytania.
Podróżni, których celem podróży są kraje rozwijające się, często muszą radzić sobie z problemami związanymi z biurokracją, takimi jak uzyskanie pozwolenia na aktywności jak wspinaczka, wędkowanie czy obozowanie, do tego dochodzi bariera językowa, która czyni to jeszcze trudniejszym. Zaletą zatrudniania przewodnika jest to, że zna język, lepiej rozumie jak działa miejscowy system i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie oszukany.
Profesjonalny przewodnik zadba o nasze bezpieczeństwo podczas podejmowania przez nas bardziej niebezpiecznych czynności czy eskapad, takich jak safari, wspinaczka wysokogórska czy nurkowanie. Przewodnik jest dobrze zaznajomiony z terenem, warunkami i zdaje sobie z niebezpieczeństw jakie mogą się pojawić, a w razie wypadku będzie nam w stanie udzielić pierwszej pomocy.